Genel

WPF Menu Oluşturma – Kodlama

Merhabalar,bu makalemizde WPF'te menü oluşturma ve örnek kodlama işlemlerini yapacağız.İlk olarak Visual Studio C#'ı açıyoruz.Tüm makalelerimizde belirttiğimiz gibi eğer konu hakkında bir bilginiz yada istenilen programlar yüklü değilse daha önceki makalelerimizi okumanız gerekmektedir.

New Project>Visual C#>WPF Application , Ok diyerek projemizi oluşturuyoruz. Daha sonra XAML kısmında kullanacağım menüye uygun tasarımı yapıyorum. Menü oluşturmak için Menu ve MenuItem kontrollerini kullanacağım.

1. Wpf MenuTasarım Kısmı (XAML)

XAML kısmında <grid></grid> etiketleri içerisine aşağıdaki kodları isterseniz eğer düzenleyerek yapıştırınız.

[sourcecode language=”xml”]

[/sourcecode]

Daha sonra projeyi başlatarak(start) menümüzü görebilirsiniz. Tasarım ile Dosya menüsü içerisinde Kaydet ve Farklı Kaydet adlı iki tane alt menü oluşturduk. Düzen menüsü içerisinde ise Geri Al , Kopyala ve Yapıştır adlı üç alt menü daha oluşturduk.Yeni bir menü yada alt menü oluşturmak için yukarıdaki kodlarda gördüğünüz gibi MenuItem nesnesini kullanabilirsiniz. Alt menü yapacağınız menüler için , alt menüsü olacak menünün etiketleri arasına yazmanız gerekmektedir. Bir diğer yöntem ise Toolbox'tan Menu nesnesini ekleyerek Properties'inden yeni menüler oluşturabilirsiniz.

Oluşan menüye bir bakalım.

wpf menu tasarım

2.Wpf Menu Kodlama Kısmı (.xaml.cs)

Kodlama olarak bahsettiğimiz şey herhangi bir menüye tıklandığı anda yapacağı işlemdir. Buradaki alt menülerimizi bir buton olarak görebilirsiniz. Aynı buton gibi click olaylarını yakalayabilirsiniz.

Öncelikle yapacağımız örnekte herhangi bir menünün click özelliğini oluşturmamız gerekiyor.Aşağıdaki resimde gösterilen New Event Handler seçeneğine tıklayın.

wpf menu kodlamaArdından formunuzun yani Solution Explorer penceresinden kullandığınız formun .xaml.cs penceresine sağ tık yaparak açınız.

Örnek MainWindow.xaml.cs

wpf menu open

Karşınıza gelen pencerede aşağıdaki resimde bulunan kodları göreceksiniz.

wpf menu kaydet

Örnek bir işlem olarak Farklı Kaydet menüsüne tıkladığında mesaj kutusuna yazı yazdıralım.

wpf menu kaydedildi

Projenizi başlatıp kontrol edebilirsiniz.

Bu makalemizde WPF'te menü oluşturduk ve alt menülere tıklandığı anda işlem yaptırdık.Wpf ile alakalı daha detalı bilgiye ulaşmak isterseniz msdn.microsoft veya daha farklı kaynaklardan yararlanabilirsiniz. Bir makalemizin daha sonuna geldik.Bir sonraki makalemde görüşmek dileğiyle..enu ,menu,,menu,menu,menu,menu,menu,menu,menu,menu,menu ,menu,,menu,menu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.