Genel

WPF Application Image Kullanımı – Resim Ekleme

Merhabalar,bu makalemde WPF'te toolbox nesnelerinden image kullanımını birlikte işleyeceğiz. Eğer WPF Application hakkında bilginiz yok ise WPF’e Giriş adlı makalemi okumanızı tavsiye ediyorum.

1.WPF Image Nesnesi Ekleme

Visual Studio C# açtıktan sonra New Project > WPF Application > OK diyerek projemizi oluşturuyoruz.

Projemiz oluştu , toolbox penceremizden Image  nesnemizi buluyoruz ve MainWindow'umuza ekliyoruz. Eğer bu işlemi WPF Application da değilde Form Application da yapmak istiyorsanız burdaki Image nesnemizi Form da bulamazsınız.Formdaki resim nesnesinin ismi PictureBox 'tur.

WPF Image Toolbox

Resim 1

2.Projeye Resim Ekleme

Ekleme işlemimiz bittikten sonra image nesnemizin içine koyacağımız bir resim dosyasını projemize eklememiz gerekiyor. Bunun için öncelikle Solution Explorer dan projemizin üzerine gelerek sağ tık yapıyoruz.Daha sonra Add yaparak Existing Item'a(Shift+Alt+A) tıklıyoruz. 

WPF

Resim 2

Karşımıza gelen iletişim kutusunda dosya adının yanındaki comboboxta Visual C# Files uzantıları otomatik olarak geliyor.Fakat bizim bu uzantılara ihtiyacımız yok. Resim ekleyeceğimiz için bizim uzantılarımız bellidir.Örnek olarak vericek olursak .jpg,.png,.gif gibi .Bu yüzden  Visual C# Files'i All Files olarak değiştiriyoruz.

WPF NEW

Resim 3

Bu kısımdan, ekleyeceğimiz resmin bulunduğu klasöre gidip resmimizi seçiyoruz ve Add diyoruz.

WPF Add New Items

Resim 4

Solution Explorer penceremizden baktığımızda resmimizin projemize eklendiğini görebiliyoruz.

WPF Solution

Resim 5

Burada yapacağımız işlem kısaca ekranımıza eklediğimiz image nesnesinin Source kısmına bilgisayarımızdan seçtiğimiz resmi aktaracağız yani bir nevi bağlantı kuracağız.  Image nesnesine tıklayıp properties penceresini açıyoruz. Source kısmından resmimizi seçiyoruz.

WPF Properties

Resim 6

Image nesnemize resmimiz eklendi.

WPF MainWindow Image

Bu makalemizde,projemize resim eklemeyi ve eklediğimiz toolbox nesnesi olan image nesnesi ile bağlantı kurmayı öğrendik.Wpf ile alakalı daha detaylı bilgiye ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz. Bir makalemizin daha sonuna geldik. Bir sonraki makalemizde görüşmek dileğiyle.

download-indir 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.