Diğer Web

Web Tarafında Proje Geliştirmek Bize Ne Kazandırır?

Merhabalar, bu yazımda sizlere Web projeleri geliştirmenin bize neler kazandıracağından bahsetmeye çalışacağım. Kısa olması amacıyla ayrıntılara inmeyeceğim. Keyifli okumalar.

Öncelikle webin öneminde bahsetmek istiyorum. Günümüzde ne kadar mobil uygulamalara ağırlık verilse de masaüstü-mobil web siteleri uzun bir süre daha geçerliliğini sürdürecektir diye düşünüyorum. Çünkü web dediğimiz şey internetin ta kendisi. Her ne kadar mobil uygulamalar kendini ileriye taşısada derinlere baktığınızda bilgiler internet üzerinden geliyor. Mobil uygulama yapmak istesek bile bunu internette araştırma yaparak buluyoruz.
Şöyle düşünelim google arama motorunu bir mobil uygulama olarak yaptı ve herkes onu kullanıyor. Bir araştırma yaptığımızda ya da bir kelime arattığımızda karşımıza çıkacak veriler web tarafında oluşturulan sitelerden gelecek. Web siteleri ayrıca firmaların kişilerin kimliğidir.

Peki artık web sitesi yerine mobil uygulama yapsak ?

Şöyle düşünelim bir siteye gireceğiz ya da bir araştırma yapacağız siteyi(mobil uygulamayı) bulduğumuzu farz edelim o uygulamayı indirmemiz gerekiyor. Çalışma sistemi böyle. Milyonlarca ya da bilemiyorum milyarlarca sitenin olduğunu var sayarsak bu bize bir dünya uygulama demek. Mantıksız geliyor değil mi ? Ayrıca her site ya da firma kendine ait mobil uygulama yapsa kendi veritabanlarında tutulacak. Arama motorları artık iş yapamaz hale geleceğinden webin uygulamada kullanımının şu anlık mümkün olmadığını gösteriyor. Ancak teknoloji gelişiyor, ileride farklı bir mobil uygulama sistemi oluşurulup oluşturulmayacağını zaman gösterecek.

Neden Web Öğrenelim ? 

Bir kere bir şeyin çalışma sistemini bildiğimiz zaman çoğu noktada bize kolaylık sağladığına inanıyorum ya da tecrübem bu yönde. Web de aynı şekilde sistemi bildiğimiz zaman bize sağlayacağı kolaylıklar oldukça fazla olacağını biliyorum. Bir şeye mühendis bakışıyla baktığımızda o şeyi daha kolay anlamamız ve çözümü kolayca bulmamız mümkün. Bu web içinde geçerli.

Şöyle örnek vermek istiyorum. Takım arkadaşlarımdan Büşra Yücel grupta paylaştığı bir videoda, bir hacker form dolduruyor ve formu göndere tıkladığında gönderemiyor. Sistemi hack’liyor ve kaydını ekliyor. Hacker mı olacağız, tabi olup olmamak size kalmış ama şuanlık hayır. 🙂

Web dünyası geniş, böyle ya da farklı şekilde bir dünya sorun oluşuyor. Sistemi bildiğimizde kolayca çözüm üretebilir, üretmeyi geçtim en azından ne olduğunu bildiğimiz için internete yazacağımız kelimeyi bilip çözüme ulaşabiliriz. Buraya arama motorlarını etkin kullanmayı, tarayıcıların eklentilerini, kolayca resim indirmek, video indirmek vb basit durumları ekleyebiliriz.

Örnek: Twitterda takibe takip yapacağız ve tek tek takip etmek yerine tarayıcıda yazılan bir kodla sayfa içerisindeki herkesi kolayca takip edebiliriz tek tıkla binlerce kişi. 🙂 Bilmediğimiz takdirde saatlerce belki tek tek takip etmek zorunda kalacaktık.
Birde şu noktaya da bakalım..

Web Öğrenmekten Ziyade Web Programlamak Bize Ne Kazandırır?

Aslında web öğrenmenin %90 ını kapsayan programlama mantığıdır. Yukarıda, webi öğrendiğimiz zaman yaşayacağımız kolaylıklar ya da artılardan bazıları yazıyor. Bunun yanı sıra web programladığımızda hayata geçirmek istediğiniz projeleri kodlamamızda ya da girişim yaparken bize kolaylık sağlayacaktır. “Parasını verip yaptırırım, öğrenmeme ne gerek var” derseniz bilemeyeceğim ama yine de en azından programlamayı bilmek yeni fikirler ortaya çıkartacak, fikirlerimize fikir katacaktır. -Eğer çalışmalarımız bu yönde ise-

Hepsini geçtim para kazanabiliriz. Nasıl mı ? Çok basit, orta düzeyde web programlama bildiğimizde küçük işler alıp okuldan sonra işten sonra hafta sonları çalışıp güzel fiyatlara proje satabiliriz. Lisede bir hocam son sınıf öğrencilerine şunu söyledi;

Mesleğiniz olarak yazılımcı(web programcısı) olmayabilirsiniz. Fakat bu dersi dinleyin. Hepiniz bir şekilde bu dersten geçeceksiniz fakat bu derste öğrendiklerinizle tek başına bir meslek ya da ek olarak iş yapabilirsiniz. İşten sonra, hafta sonları, boş zamanlarınızda yaptığınız projelerden para kazanıp ek gelir sağlayabilirsiniz. Sadece bu dersi dinleyin. -Sinan Gök

Şöyle düşünelim orta çaplı bir projeyi 1 ayda yapıyoruz ve bunu belirlediğimiz uygun bir fiyata satıyoruz. En önemli noktalardan biri de yaptığımız projeyi tek bir kişiye satmıyoruz, müşteri bulduğumuz takdirde binlerce milyonlarca kişiye satabiliriz(Bunu masaüstü bir virüs programına benzetiyorum. Normalde bir tane yapıyorlar ama binlerce satıyorlar.) Bizde bir projeyi 10 defa satabiliriz. Geliştirip 10 müşteriye güncelleme satsak yine güzel paralar kazanabiliriz. Yaptığımız her proje için geçerli olan bu sistem eğer satabilirsek(özelliğini kaybetmezse) ömür boyu tek tıkla satabiliriz. Birde bu işi yaparken mutlu olup ortaya çıkan işlerden zevk alıyorsak diyecek başka bir şey kalmıyor 🙂

Bu yazımda web tarafını bilmenin ve web programlamanın bize kazandırdığı en basit şeylerden bahsettim. Konu itibariyle bir makale olmaktan ziyade bir bilgilendirme yazısı olduğu unutmamak gerekiyor. Vakit ayırıp okuyan herkese teşekkür ediyorum. Bir sonraki yazımda görüşmek dileğiyle.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.