MSSQL

SQL Server Veritabanı – Tablo Oluşturma

Merhabalar, Bu makalemde SQL Server ile veritabanı ve bu veritabanının tablolarını oluşturmaya çalışacağız. İlk olarak eğer bilgisayarınızda Sql Server kurulu değilse  SQL Server 2012 Kurulumu Resimli Anlatım  makalesinden gerekli bilgileri alarak kurulumumuzu yapmamız gerekir.Kurulum işlemini başarıyla gerçekleştirdikten sonra aşağıdaki işlemlere geçebiliriz.

1.SQL Server Veritabanı Oluşturma

SQL Serverımızı açıyoruz ve resim 1 deki SQL Server'ı yüklerken belirlediğiniz server name ile connect yapıyoruz.(Resim 1)

sql server veritabanı Connect Login Window

Resim 1

Wiew menüsünden Object Explorer'ı (F8) açıyoruz.(Resim 2)

sql server veritabanı Object Explorer Database

Resim 2

Artık veritabanımızı yani databasemizi oluşturabiliriz. Database > New Database diyerek databasemizi oluşturabiliriz.Karşımıza gelen pencerede Database Name kısmına databasemizin adını yazıyoruz, ben TEKNODATE yazdım.Daha sonra OK diyerek databasemizi oluşturuyoruz.(Resim 3)

sql server veritabanı New Database

Resim 3

2.Tablo Oluşturma

Bu bölümümüzde ise databasemi tablolarımızı ekleyeceğiz.Öncelikle Object Explorer'a geri dönüyoruz ve databasemizi buluyoruz ve sol tarafında bulunan + ya tıklıyoruz.Database Diagrams,Tables,Wiews dosyalarını görüyorsunuz. Tablo oluşturmak için burada sadece Tables dosyasını kullanacağız. Tables > New > Table Tıklıyoruz. 

sql server veritabanı Tables New Table

Resim 4

3.Tablonun Sütunlarını Oluşturmak

Karşımıza çıkan pencerede tablomuzun sütunlarını(Column) yazıyoruz. İlk olarak Id sütunumuzu yazıyoruz ve yazdığınız satırın üstüne sağ tıklayıp Set Primary Key seçeneğine tıklıyoruz.

Peki set primary key ne işe yarıyor derseniz eğer bir kaç madde ile tanımlayalım.

Primary Key Özellikleri Nelerdir ?

1) Bir tabloda en falza 1 primary key olabilir.

2) Primary key olan sütunda veri tekrarı olmaz. Unique Index özelliği vardır yani benzersiz değerler farklı değerler,veriler olması gerekiyor.

3) Primary key olan sütunlar "NULL" değeri taşıyamaz.

Kısacası primary key 1 tane değerden bir tane daha eklenmemesini sağlıyor. Örnek olarak verirsek "ahmet" adlı veriyi ikinci kez kayıt etmiyor. İlerleyen zamanlarda bu çok işinize yarayacak.Devam edicek olursak, Id adlı sütunumuzu primary key olarak ayarladıktan sonra properties veya column properties penceremizden  (eğer açık değilse Wiew menüsünden Properties Window  yada F4'e basarak açabilirsiniz.) Identity Specification  seçeneğini yes yapıyoruz.Peki Identity seçeneği bize ne işimize yarıyor ? 

Identity Specification Özellikleri Nelerdir?

1) Identity Specification özelliği sadece "Int" data type olarak seçilen sütunlar için kullanabilirsiniz.

2) Identity Specification özelliği "Yes" yapıldığı taktirde 1 den başlayıp kayıt eklendiği sürece otomatik artacaktır.

3) Bu özellik genellikle no yada id vermede kolaylık sağlamaktadır.

Indentity özelliğimizi ekledikten sonra diğer sütunlarımızı oluşturabiliriz. İkinci sütun adı olarak "Ad" yazıyoruz.Bu sütunumuzun data type olarak "nvarchar(50) " kullanıyoruz.Bir diğer sütunumuz ise "Soyad" sütunu, bu sütunumuzda da aynı data type kullanıyoruz.(Resim 5)

sql server veritabanı New Table Data Type

Resim 5

Şimdi tablomuzun penceresini kapatıyoruz . "Choose Name" başlıklı küçük bir kutucuk açılıyor ve burada tablomuzun ismini istiyor. Türkçe karakter kullanımına dikkat ederek tablomuzun ismini "Kullanicilar" yazıyoruz ve Ok diyoruz.(Resim 6)

sql server veritabanı Table Choose Name

Resim 6

Tablomuzu kurduk eğer databasenize sağ tık yapıp Refresh yaparsanız tablonuz Tables dosyasının içine gelecektir.(Resim 7)

sql server veritabanı Tables New Table

Resim 7

Tablo oluşturma işlemimiz bu kadar.

4.Tabloya Veri Ekleme

En son işlemimiz olan tabloya veri eklemeye geldik. Bu alanda query kullanacağız. SQL kodlarını kullanarak veritabanlarında işlemler yapacağız. İlk olarak New Query yapıyoruz.(Resim 8)

sql server veritabanı New Query

Resim 8

Artık kodlamaya başlayabiliriz.Açılan penceremizde şu kodları kullanacağız.

Use [TEKNODATE]

insert into Kullanicilar

(Ad,Soyad)

Values ('Eren','Akpınar')

 

select * from Kullanicilar

 

Kodlarımızı yazdıktan sonra Execute(F5) e basıp işlemlerimizi gerçekleştiriyoruz. Burdaki kodlarımızı biraz açarsak eğer Use komutu kullanılacak olan databaseyi gösterir.Insert komutu yeni bir değer ekleme yaparken kullanılacak komuttur. Kullanicilar yazan kısım ise tablomuzun adı.insert into nun hemen altındaki (Ad,Soyad) kısmı içine veri eklenecek sütunların adıdır ve values değerleri gösterir. Yani burada veritabanımızın Ad bölümüne Eren Soyad Bölümüne Akpınar verisini yolladık peki Id sütunu nerede ? 

Eğer ki Id sütunumuzu Identity yapmasaydık burda bir değer girmek zorunluluğu oluşucaktı.Identity özelliklerinden bahsederken ilk kaydın 1 olarak ve diğer kayıtlarda otomatik olarak artacağını söylemiştik.Bu yüzden Id kısmı otomatik olarak ekleneceği için bizim burda bir değer girmemize gerek yok.

Gördüğünüz gibi bir de select komutu var.Select komutu ile veri tabanımızdaki bilgileri getirebiliyoruz.Kodumuzu biraz açarsak eğer * yazan kısım o tablonun verileri gelirken tüm sütunların içindeki verileri getiriyor.Eğer biz sadece adını istiyorsak yıldız yerine Ad yazmamız yeterli olacaktır. from Kullanicilar komutu yine tablomuzu belirlemek amacı ile kullanılır.

Bu komutlarımızın kısa anlatımı olarak öncelikle insert ile ekleme işlemi yaptırıyoruz ve ekleme işlemi yapılmış mı diye select komutu ile kontrollerini yapıyoruz.Results kısmında bize çıktımızı veriyor.(Resim 9)

sql server veritabanı New Query Select Insert

Resim 9

Bu makalemizde SQL Server veri tabanı oluşturduk ve veri eklemeyi öğrendik.daha detaylı bilgi almak isterseniz Microsoftun resmi sitesine bakabilirsiniz. Bir makalemizin daha sonuna geldik.Bir sonraki makalemde görüşmek dileğiyle..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.