SEO

SEO Dersleri 1 – Giriş

SEO (Search Engine Optimization)

 

Merhabalar, bu makalemde yazılım derslerinde biraz alışılmışın dışına çıkarak farklı bir konu işleyeceğiz.

Bu makalemde Seo derslerine giriş olarak Seo nedir ve bazı Seo için gerekli bilgileri öğreneceğiz. Giriş makalesi olduğu için oldukça basit bir şekilde anlatmaya çalışacağım.

Yazarlık yaptığım muratbilginer.net sitesindeki köşemden de tüm makalelerime ulaşabilirsiniz.

 

1. Seo Nedir ?

 

Seo, "arama motoru optimizasyonu" olarak Türkçe ifade edilmektedir. Site içerisindeki, belli kuralların uygulanıp uygulanmadığına ve içeriğine dayanarak arama motorlarında sıralama sağlamaktadır. Yapılan Seo çalışmaları sonucunda sitelerin, sayfaların arama motorlarındaki aramalarda üst sıralarda yer alması sağlanmaktadır. Bu şekilde verilen hizmetin, bilginin ve satışların geniş kitlelere ulaşması hedeflenmektedir.

Yapılan Seo çalışmaları, reklamlar kadar önemlidir. Arama motorlarında popüler olmakta bir reklamdır. Fakat Seo için reklam yapmak gerekmektedir. Bu reklamlar herhangi bir platformda tanıtım yapmakla eşdeğerdir. Arama motorları, sitenin popülerliğini, ziyaret sayısını, sitenin tanıtımı için yapılan linkler ve bilgilendirmelerden  destek alarak sizi kendi içerisinde popüler olmaya davet eder. Ziyaretçileriniz için ne kadar popülerseniz arama motorları içinde o kadar popüler olursunuz. 

Günümüzde web site sahipleri, arama motorlarında başarı sağlamak için Seo danışmanlarından hizmet almaktadırlar. Bu hizmet çerçevesinde sitenin tüm Seo çalışmaları, Seo danışmanları tarafından yapılır. Fakat Seo danışmanı tutacak kadar büyük bir siteniz ya da bütçeniz yok ise, kendi kendinizi  Seo danışmanınız olarak işe alabilirsiniz. Fakat bu gerçek bir Seo danışmanın yerini tutmayacaktır. Yapacağınız Seo çalışmaları ve reklamlar ile belli bir ölçüde başarı sağlayabilirsiniz.

Seo gün geçtikçe önemini sürdürmeye ve arama motorları sıralama algoritmalarını değiştirmeye devam ediyor. Bu her gün farklı bir Seo algoritması demek değil. Fakat yapılan spam, Seo çalışmalarının önüne geçmek için uygulanan ve kaliteli, özgün, güvenilir sitelerin tespiti için bir adımdır.

 

2. Seo İçin Gerekenler – İlk Adım

 

 1. Sitenize gerekli meta etiketlerini doğru bir şekilde eklemelisiniz. 
 2. Title meta tagını 80 karakteri geçmeyecek şekilde kullanmalısınız.
 3. Description meta tagını 160 karakteri geçmeyecek şekilde kullanmalısınız.
 4. Keywords meta tagını kullanmanız gereksiz bir iş yükü olacağından sitelerde kullanılması tavsiye edilmez.
 5. Sayfanızla alakası olmayan etiketler kullanmamalısınız. Aksi takdirde spama düşebilirsiniz.
 6. Sitenizi ilk kurduğunuzda içerik girme işlemini bir anda değil de zamanla teker teker yapınız. Bu şekilde arama motorlarının robotları sitenize giriş sıklığı artacak ve siteniz indexlenme sorunu yaşamadan arama motorlarında güncel kalacaktır.
 7. Anasayfanızın yapısı oldukça önemlidir. Sürekli güncel olabilecek bir yapı oluşturmak, bir önceki madde gibi arama motorlarının sitenizi sık sık ziyaret etmesine sebep olacaktır.
 8. Anasayfanızdaki menü sağ tarafta olmalıdır. 
 9. Güncel kalması amacıyla son yorumları ve son konuları anasayfanıza eklemelisiniz. Bu sebeple yapılan her bir yorum ve her konu-içerik için anasayfanız güncellenecektir.
 10. Anasayfanızda iç link(site içerisine verilen link) 100 adeti geçmemelidir.
 11. Anasayfanızda dış link(site dışarısına verilen link) 20 adeti geçmemelidir.
 12. Site içerisinde kullanılan resimlerin boyutlarını ve adetini düşürme yönünde adımlar atmalı, alt etiketlerini girmeyi unutmamalısınız. Bu sebeple site açılış hızını etkileyen bir faktörden kurtulmuş olacaksınız. Ayrıca genişlik ve yükseklik değerlerini de girmelisiniz. 
 13. Url yapısı, dikkat etmeniz gereken konulardan bir tanesi. Uzun ve uzantısı olan urllerden kaçının. "_" yerine "-" kullanmalısınız.
 14. Sayfa içerisinde kullandığınız css veya js dosyalarını harici olarak değil de dosyalarınızın içerisinde saklamalısınız. Ayrıca tüm css ve js dosyalarınızı mümkünse bir dosya altında veya sayısını en aza indirerek kullanmalısınız.
 15. Her sayfada mutlaka 1 adet H1, 4 adet H2, 4 adet H3 kullanılmalı ve bunların hiyerarşik düzende olması gerekmektedir.
 16. Kelime analizine önem göstererek site içerisinde odaklandığınız kelimenin veya kelimelerin sık kullanılmış olmasına dikkat etmelisiniz.
 17. Site adınızın uzun olmaması, akılda kalmasına yardımcı olur. Bu nedenle 20 karakteri geçmeniz önerilmez.
 18. Son olarak sitenize mutlaka sitemap.xml ekleyerek sitenizdeki sayfaların kolay indexlenmesine yardımcı olmalısınız. Bu dosya sayesinde sitenizde bulunan sayfaların ne sıklıkla, en son ne zaman güncellendiğini ve ne kadar önemli olduğunu tespit eder.

 

3. Seo İçin Gerekenler – İkinci Adım 

 

 1. Öncelikle oluşturduğunuz web sitenizi, arama motorlarının web yöneticilerinde tanıtmanız gerekmektedir. Örn: Google Web Yöneticisi  – Google Analytics – Yandex Web Yöneticisi 
 2. Sosyal entegrasyon oluşturmalısınız. Girilen içeriklerin geniş kitlelere ulaşması için Facebook, Twitter, Instagram, Google+, forum vb. sitelerde paylaşımlarda bulunmalısınız.
 3. Seo çalışmalarınızı sitenizin ilk yayınlanma süresi içerisinde backlink işlemlerinizi abartmamalı ve arama motorları tarafından güven kazanmalısınız.
 4. Analytics sağlayan siteleri kullanarak ziyaretçilerinizin nereden sitenize geldiğine, hangi içeriğin ne kadar hit aldığına dikkat ederek o yönde çalışmalarınıza devam etmelisiniz. 
 5. Site içerisinde fazla ve gereksiz reklamlardan kaçınarak ziyaretçilerinizin site içerisinde kolayca dolaşma imkanı sunmalısınız.
 6. Sitenizin kodlama biçimine dikkat ederek sayfanın çalışma sistemi, açılış hızı, mobil uyumu ve az kod ile çok işlem yapan güncel teknolojileri takip edip uygulamalısınız.
 7. Ziyaretçilerinize önem vererek, site içerisinde kalmalarını sağlayacak, ilgi çekici içerikler üretmeye odaklanmalısınız. Bunun Seo puanı için katkısı oldukça yüksektir. Ayrıca ziyaretçilerinizin yorumlarına, önerilerine dikkat ederek çalışmalarınızı sürdürmelisiniz. 
 8. Sitenizi barındıran hosting firmalarının Türkiye'de olmasına özen göstermelisiniz.

 

Neler Öğrendik ?

 

Bu makalemde Seo'nun ne olduğunu, ne amaçla kullanıldığını, nasıl etki sağladığını, arama motorlarının ne kadar önem verdiğini, katkı için yapılabildiği kadar reklam yapılması gerektiğini, kendi Seo danışmanınız olabileceğinizi ve Seo puanınızı, arama motoru güveninizi nasıl arttırabileceğinizi öğrendik.

Bir makalenin daha sonuna geldik. Bir sonraki makalemde görüşmek dileğiyle.

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir