Diğer

NotePad++ Nedir ?

 

Notepad++ Nedir ?

NotePad, Microsoft tarafından,  Windows işletim sistemi için geliştirilen bir metin düzenleyici yazılımıdır. Metin işleme yazılımlarının en basiti olan not defteri, sade ve düz bir ara yüz sunarak kolayca işlem yapmanıza olanak sağlamaktadır. Ancak bu basit işlevin yetmediği durumlarda ise açık kaynak kodlu olarak geliştirilen bir diğer yazılım NotePad++ ‘dır. NotePad++  gelişmiş bir kod düzenleyici yazılım olarak bilinmektedir.

 

Programcılar tarafından oldukça fazla kullanılan bu yazılım, çok gelişmiş özelliklere sahip olup diğer notepad yazılımlarından farklı olarak çok büyük boyutlardaki dosyaları açabilen ve kat kat hızlı işlem yapabilen ücretsiz bir yazılımdır.

Programlama işlemleri için yazılım dünyasının sunduğu en ideal düzenleme aracı olan NotePad++, birçok programlama dilini de desteklemektedir.

NotePad++; C, C++, Java, C#, XML, HTML, PHP, CSS, makefile, ASCII, art (.nfo), doxygen, ini dosyası, batch dosyası, JavaScript, ASP, VB/VBS, SQL, Objective C, Pascal, Perl, Python, Lua, TeX, TCL,Assembler, Ruby, Lisp, Scheme, Diff, Smalltalk, Postscript, VHDL, Ada, Caml, AutoIt, KiXtart, Matlab, Verilog, Haskell, InnoSetup, CMake, YAML ve birkaç dili daha destekleyen ve aynı zamanda bu dillerin, kodlarını, fonksiyonlarının özel renklendirebilmesi sayesinde daha etkin çalışmanızı sağlamaktadır. En büyük albenisi dillerin kendi renkleriyle düzenlenmesine olanak sunmasıdır.

Notepad++ Kullanımı

Menu olarak, Windows tabanlı programlardan alışık olduğumuz bir menü ağacı ile karşı karşıyayız. Yazılımın Türkçe dil desteği olması, size kullanım aşamasında oldukça kolaylık sağlayacaktır. Düzenle menüsünün altında ASCII Karakter Paneli, Boşluk İşlemleri, Pano Geçmişi ve Özel Yapıştır kısımları oldukça yararlı olmakta. Bununla birlikte kodlama menüsü de editörünüz için işe yarayacaktır. Ayrıca Notepad++’ın makrolarla da çalışabildiğini ve geniş bir eklenti desteği ile de kullanılabildiğini söylemeliyim.

Notepad++ İndir

Notepad++ programını, ücretsiz olarak aşağıdaki bağlantıdan indirebilirsiniz. Yazılımın açık kaynak kodlu ve geliştirmeye müsait olduğunu da unutmayın.

 

İndirme Linki

notepad-plus-plus.org


Bu yazım industryolog.com'da da bulunmaktadır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.