Diğer

Hacker Nedir ? – Hackerlar Kötü müdür ?

hacker

Merhabalar,bu makalemde biraz farklı bir konuya değinmek istedim ve hiçbir şeyin görüldüğü gibi olmadığını anlamak için bu makalemi okumalısınız. Hacker nedir ile başlayalım.

Hacker Nedir ?

Günümüzde bir kesime göre Hacker girdiği sistemlere zarar veren, bilgi çalan, para çalan vb. bilgisayar canavarı olarak tanımlanmaktadır.

İkinci bir kesime göre ise işletim sistemlerini her şeyiyle bilen, girdiği sistemin açıklarını sebebleriyle beraber hemen bulabilen, programlamayı profesyonel düzeyde bilen bilgisayar uzmanlarıdır. Hiç bir zaman öğrendikleriyle yetinmezler ve hackerlar aslında girdiği sisteme zarar vermezler. Açıklarını bularak, böyle bir açığın olduğunu sistem yetkililerine bildirirler. Onlar aslında bir dahidir ve onlar olmasaydı internet ve teknoloji bu kadar gelişmezdi. Bilişim suçları daha da çok işlenirdi.

Araştırmalarıma göre ikinci kesime daha çok katılıyorum artık.Ama yıllardır bende hackerları hayalimde karanlık adamlar gibi canlandırırdım. Böyle dediğime bakmayın onları çok havalı oldukları için özenmiş hayallerim arasına hacker olmayıda koymuştum.Ama araştırdım ki onlar birer bilişim dehası.

Peki diyeceksiniz ki günümüzde bankalardan hesaplar ele geçiriliyor,e-posta hesapları çalınıyor,kişisel bilgiler gün yüzüne çıkıyor vb. durumları kim yapıyor ? Hemen bakalım.

2-Hani Hackerlar Zarar Vermezdi ? 

İşte bende araştırmalarım sonucunda kendini hacker zanneden , adlarını öyle duyuran program yazmayı bırak programlama nedir onu bile bilmeyen,yazılmış hazır zarar verici programlarla veya sahtekarlık içerici maillerle kişilerin hesaplarını ele geçiren ve bunlara günümüzde Cracker, Phreaker, Lamer, Script Kiddie gibi adlandırılan kişiler olduğunu farkettim. Peki kötü hackerlar yok mu ? Tabiki bilgilerini kötü amaçlar için kullanan hackerlar var.Bunlar Cracker ,Lamer'lerden farklı bir mantık ile çalışırlar. Bir sonraki makalemde hackerları ayıran özelliklerini işleyeceğim. 

Şimdi bu hackerların dışındaki kavramları açıklayacağım.Önce Crackerdan başlayalım.

Crackerlar menfeat amaçlı, para kazanmak için sistemlere girerek veri çalma,zarar verme,işleyişini ele geçiren telefon Crackerlarıdır.Script Kiddie yukarıda dediğim gibi programlama bilmeyen,başkalarının yazdığı hazır programları kullanan yada e-posta adreslerine sahte mailler göndererek kişilerin şifrelerini öğrenen genelde ortaokul,lise çağında küçük bilgisayar canavarlarıdır.Lamerlar ise hacker olup ün kazanmak için birkaç makale okuyup, kendilerini internet aleminde hacker gibi göstermeye çalışarak ün peşinde olan kesimdir.

Hackerların hiç mi suçu yok orası tartışılır.

Bu makalemde hackerları az da olsa tanıdık. Bir makalemin daha sonuna geldik. Bir sonraki makalemde görüşmek dileğiyle.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.