Diğer

Hacker Nedir ? – Hacker Türleri Nelerdir ?

Merhabalar, bu yazımı ise Hacker Nedir ? – Hackerlar Kötü müdür ? makalesinin devamı olarak yazıyorum. Kısaca bu yazının içeriğinden bahsedecek olursak 8 farklı hacker türünü tanıyacağız.

 

Hacker Türleri Nelerdir ?

Hackerlar her zaman kötü değillerdir veya arasında zarar vermeyen hackerlarda bulunmaktadır. Yani amaçları zarar vermekten daha çok sistem güvenliğini kontrol edip bildirmektir. Bu nedenle şapkalı hackerlar olarak gruplandırılmışlardır. Siyah şapka (black hat), gri şapka (gray hat) ve beyaz şapka (white hat) gibi sınıflara ayrılan hackerlar, hackerlığı iyi yönde ve kötü yönde kullanımlarına göre ayrılmıştır.

 

1. Siyah Şapkalı Hackerlar ( Black Hat )

Siyah şapkalı olarak adlandırılan hackerların tek amacı zarar vermektir. Her türlü siteyi, programı ve bilgisayarı güvenlik açıklarından yararlanarak kırabilen bu en bilindik hacker'lar, sistemleri kullanılmaz hale getirirler veya sistemde bulunan gizli bilgileri çalarlar. Kendi amaçları doğrultusunda kullanma ve sistemden bilgi çalma gibi amaçlar edinen siyah şapkalı hackerlar, bu yollarla çişitli olaylar karşısında tepkilerini gösterirler. Kendi görüşlerine göre genelde yaptıkları için saygı görmeyi umarlar. Çoğu siyah şapkalı hacker, büyük markaların sistemleri hackleyerek ismini duyurmak amacıyla çalışmaktadır. Bunun sonuçları ne kadar hapis olsada bu insanlar için isim popülerliği daha önemlidir. Hatta bazı siyah şapkalı hackerlar, sisteme girip ardından teslim olurlar. İşini kötüye kullandıkları için en zararlı hacker sınıfındadırlar.

 

2. Beyaz Şapkalı Hackerlar ( White Hat )

Beyaz şapkalı olarak adlandırılan bu hackerların amacı yeteneklerini iyiye kullanma yönündedir. Web sitelerinin, programların ve bilgisayarların güvenlik açıklarını bularak sisteme zarar vermeden sistem yöneticilerine bildiren hackerlardır. Yenekleri bakımından siyah şapkalı hackerlar kadar yeteneklidirler. Bir çok beyaz şapkalı hacker bir şirket için çalışır. Şirket veya müşteri ürünlerinin güvenlik taramasını yaparak test ederler. Bilgileri zarar vermek amacıyla değil, sistemde oluşan zararlı güvenlik açıklarını kapatmak amacıyla çalışırlar. Aynı zamanda hiçbir sisteme izinsiz giriş yapmazlar. Yeteneklerini iyiye kullandıkları için yararlı hacker sınıfındadırlar.

3. Gri Şapkalı Hackerlar ( Gray Hat )

Gri şapkalı olarak adlandırılan bu hackerlar bazen iyi bazen kötü olabiliyorlar. İyi olduklarında beyaz hackerlar gibi olup tek farkları sistemlere izinsiz girip, sistem açıklarını giderebilirler. Kötü olduklarında ise siyah şapkalı hackerlar kadar tehlikeli olabiliyorlar.

4. Hacktivist Hackerlar

Hacktivist olarak adlandırılan bu hackerlar kötü veya yanlış olarak gördükleri toplumsal ve politik sorunlarını dile getirmek için hack'leyerek mesajlarını yerleştirirler. Ne kadar kendileri açısından iyi yönde olsa da izinsiz bir şekilde yapıldığı için tehlikeli olabiliyorlar.

5. Yazılım Korsanları

Yazılım korsanları olarak adlandırılan bu hackerlar aslında insanlarımız sık sık karşılaştığı durumları esas alıyor. Yani yazılım korsanları, bilgisayar programlarının kopya korumalarını kırarak, programları izinsiz olarak dağıtıma sunuyorlar. Bir nevi bizimde "crack" diye tabir ettiğimiz işleri yazılım korsanları yapıyorlar. Ne kadar insanlara bazı konularda yardımı olsa da, sonuçta korsan olarak yapılan bu işlemleri tasvip etmeyip, desteklemiyoruz.

6. Phreaker Hackerlar

Phreaker olarak adlandırılan bu hackerlar genel olarak telefon ağları üzerinde çalışan ve telefon sistemlerini hack'leyerek bedava görüşme yapan hackerlardır. Bir nevi korsana kaçmak gibi bir durum oluştuğundan bu hackerları da kötü hackerlar sınıfına alıyoruz.

7. Script Kiddie

Script kiddie'ler aslında hacker'lığa özenen kişilerdir. Ne kadar hacker türleri arasında yer alsalarda tam anlamıyla hacker olduklarını söyleyemeyiz. Bunun sebebi hackerlar tarafından geliştirilmiş olan programları kullanarak sistemlere zarar verirler. Hazır programlar yardımıyla yaptıkları işler bazen çok tehlikeli sonuçlara yol açtığından, Script kiddie'ler tehlikeli hacker sınıfındadır.

8. Lamer

Lamer olarak adlandırılan bu hacker türü, ne yaptığı hakkında bilgisi olmayan, bilgisayar korsanlığı yapabilmek için yeterince bilgisi olmayan kişi. Script Kiddie benzeri kişilerdir.

Bir yazımın daha sonuna geldik. Bir sonraki yazımda görüşmek dileğiyle.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.