Diğer

Başlamak Gerekiyormuş

Deneme bir ki. Uzun zamandır buraları doldurmak için zaman arıyordum. Oysa hayatımda beni en zengin kılan şeyin zaman olduğunu bile bile. Bir türlü başlayamayan bu başlangıç ve gerekli yetkinliğe sahip olmama düşüncesi bir türlü bitmek bilmedi. Başlamak için bir yer, bir konu veya bir ilham aradım. Sonunda metrobüste ansızın aklıma gelen “başlamak için başlamak lazım” fikrini ele aldım ve başlamak için yazmaya başladım.

Bilgi ve tecrübenin doğuştan gelmediğini hepimiz biliyoruz. Bu nedenle herhangi bir iş için yaptığımız her çalışma bizi ileriye taşıyacak bilgi ve tecrübe birikimi sunuyor. Bu bilgileri ve tecrübeleri hayatımızın her yerinde farklı şekillerde kullanıyoruz. Farketmesek bile.

Madem bu bilgi ve tecrübeler hayatımıza yön veriyor neden onları biriktirmiyoruz?

Yazmaktan, çizmekten ve üretmekten korkmamak gerekiyormuş. Doğrusuyla yanlışıyla bir başlangıç, sonu olmayan bir yolculuğa çıkmanın en iyi yolu galiba.  En kötü yazı bile bizi güçlendirecek, ileriye taşıyacak olan bir etkenmiş. En kötü projenin bile ortaya sunulması ve üzerinde düşünülmesiyle daha iyi bir hal aldığı aşikâr.

Başlamak gerekiyormuş.

Bir yerden başlamak gerekiyormuş. Edindiğim bilgilerin veya tecrübelerin doğru yanlış iyi kötü paylaşılmaya değer olduklarını daha iyi anladım. Çünkü biliyorum ki yapılan, paylaşılan her işin sonucunda iyi bir tecrübe iyi bir bilgi birikimi ve iyi bir sonuç doğacak. Gelen her geri dönüş, yanlışlarımı görmemi sağlayacak. Bu dönüşler sonucunda yeni fikirler elde edip daha iyi bir düşünce yapısı elde edebileceğim.  Pişmeyi beklediğim her dakika, bu geri dönüşleri, farklı düşünce yapılarını kaçırdığım ve her dakika eksi puan alacağım anlamına gelecek.

Bende tüm bunları düşünerek yazmaya başladım. Kısa süre içerisinde daha önceden yoruma dayalı olmayan yazıları yazmaya başladığımı gördüm. Düşündüğüm fikirlerin doğruluğunu kendimce onayladıktan sonra bunları paylaşmaya ve geri dönüşleri beklemeye başladım.

Bunun ne yararı olduğunu soracak olursanız eğer; bir işe başlama kararı aldıktan sonra her başladığım işi, araştırma yaparak devam ettirdim. Bu araştırma sürecinde bile öğrendiklerim; yazdıklarımı geliştirmeye, düşüncelerimi pekiştirmeye ve değiştirmeye yaradı. Artık, düşüncelerimi her zaman geliştirmeye ve bildiklerimi paylaşmaya açan bir birey olma yolunda ilerliyorum. Umarım sizde bir yerden başlayıp, insanların hayatına dokunmaya çalışırsınız. Tıpkı benim hayatıma paylaştıklarınızla dokunacağınız gibi.

Sonu olmayan yolda yürümeye başlamak, sonsuzluğa daha çok yakınlaştırır.

One thought on “Başlamak Gerekiyormuş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir