Asp.Net MVC

Asp.Net MVC Session Kullanımı

Merhabalar, bu makalemde Asp.Net MVC'de session kullanımına basit bir şekilde giriş yapacağım. 

1.Session Nedir ?

Öncelikle şu noktaya değinmek istiyorum. Session'dan önce QueryString (Asp.Net QueryString kullanımı makaleme buradan ulaşabilirsiniz) kullandığım zamanlar oldu. Fakat Session'u tanıdıktan sonra, daha güvenli olduğunu ve kullanıcıya bir veri göstermeden işlem yapabileceğimi öğrendim.

Session kullanıcı siteyi görüntülediği zamanda ya da login yaptığı anda oturum sürecinde ( tarayıcıyı kapatana kadar ya da oturum süresi dolana kadar) tanımlanan Session'ların tüm sayfalarda kullanılabilmesine olanak sağlamaktadır. 

Örneğin bir kullanıcı sisteme giriş yaptıktan sonra, o kullanıcının tüm verilerini ya da "id" sini Session olarak tanımladığınız takdirde, tüm sayfalarda o kullanıcı id sine göre işlem yaptırabilirsiniz.

2.Basit Session Kullanımı (Örnek proje)

Öncelikle Controller > Action içerisinde bu tanımlamayı yapmalısınız.

public ActionResult Index()
{
Session[“PageName”] = "Home";
return View();
}

Daha sonra Views > Controller İsmiIndex.cshtml'e aşağıdaki cümleciği yazmalısınız.

@Session[“PageName”]

Bu bir nevi değer çağırma işlemidir. Controller kısmında "PageName" değerine "Home" verisini atadık ve Index kısmında bu değeri "PageName" olarak çağırdık.

Tüm bu işlemlerden sonra projeyi başlatıp çıktıyı görebilirsiniz.

3.Çıktı

Session
Session

 

Bu makalemde Asp.Net MVC Session kullanımı öğrendik. Bu değer tanımlama mantığı üzerinde Session kullanımı işlemlerinizi değiştirirseniz, istediğiniz kullanımı yapabilirsiniz. Bir sonraki makalemde görüşmek üzere..

İndir

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.