Asp.Net MVC

Asp.Net Mvc DropDownList Kullanımı

Merhabalar, bu makalemde Asp.Net Mvc'de verileri listelemek için kullanılan dropdownlist nesnesininin kullanımını öğreneceğiz.

 

DropDownList Nedir ? 

DropDownList genellikle birçok seçim arasından tek bir seçimi seçmeye yarayan açılır liste kutusudur. Masaüstü programlamada bunun karşılığı ComboBox'tır. Kısaca bir dizi içerisindeki verileri listelemenin bir yöntemidir.

DropDownList Kullanımı

Öncelikle controller kısmında bir liste tanımlayıp, liste içerisine verileri ekleyeceğiz. 

        private void Units()
        {
            var unit = new List<string>();
            for (int i = 1; i <= 10; i++)
            {
                unit.Add(i.ToString());
            }
            ViewBag.unit = new SelectList(unit);
        }

Yukarıdaki kodu controllerda public kısmına eklemelisiniz. Şimdi kodun aşamalarını tek tek anlatalım. Öncelikle "Units" adında void bir metot oluşturuyoruz. Ardından "unit" adında bir string liste tanımlıyoruz. "For" döngüsü ile içerisine 0 ile 11 arasındaki sayıları eklemek için döngüyü oluşturuyoruz. Döngü içerisinde, tanımladığımız "unit" listesinin içerisine  sayıları eklemek için ".Add" fonksiyonu ile "i" değerini atıyoruz. Döngü "i<=10" eşitliğini bozduğu ana kadar işlemi devam ettiriyoruz. Bu durumda tanımladığımız "unit" listesinin içerisine, "1,2,3,4,5,6,7,8,9,10" şeklinde bir string ifade birikimi yapıyoruz. Daha sonra "ViewBag" ile bu listeyi "View" kısmına gönderilmesi için bir nevi "return" sistemi kuruyoruz. Bu işlemden sonra controller kısmında işlemimiz bitmiyor. Hangi view'e göndermek istiyorsak, o view içerisine "Units()" motodunu ekliyoruz. 

        public ActionResult Index()
        {
            Units();
            return View();
        } 

Bu işlemden sonra artık view kısmına geçebiliriz. View kısmında oldukça basit bir kod ile tüm listeyi çekebiliyoruz. Bakalım.


        @Html.DropDownList("unit")
     

View kısmına bu kodu eklediğiniz zaman liste dropdownlist içerisinde listeleniyor.

 

DropDownList
DropDownList

Bir not olarak bunu da eklemek istiyorum. Dropdownlist'e bir style ekleyecekseniz eğer muhtemelen bir kaç sorun yaşayacaksınız. Hemen onunda çözümünü alta kod olarak yazayım.

 @Html.DropDownList("unit", null, new { @class = "classadi" })

Umarım faydalı olmuştur.Bir sonraki yazımda görüşmek ümidi ile.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.