Diğer Industryolog Akademi

Akademi Atölye 3 – Takım Çalışması İçin Yeni Platform Yeni Ruh Slack

Günden güne gelişmeye ve geliştirmeye devam ediyoruz. Gelişim süreçlerimizde, değişime her zaman açığız. Bu nedenle bizi daha ileriye taşıyacak şeylere önem veriyor, uygulamaya çalışıyoruz.

Akademinin kuruluşundan itibaren, iletişim için belli bir süre Facebook’u kullandık. Bu süre zarfında tüm iletişimimizi Facebook sohbet grupları ve normal gruplarla gerçekleştiriyorduk. Mesajlaşmalar için bir ana sohbet grubu olup, alt konularımız için ilgili kişilerle başka sohbet grupları oluşturuyorduk.

akademi-atolye-facebook

Akademi geliştikçe, sohbet grup sayısı günden güne artıyordu. Konuşmalar arttıkça, önceki mesajlara ulaşımda zorlaşıyordu. Bununla birlikte yine açtığımız Facebook grupları da günden güne çoğalıyor, takip etmekte zorlanıyorduk. Ortak dosya alanlarında sıkıntı yaşıyorduk. Yeteneklerini insan kaynaklarında gösteren takım arkadaşlarımız tarafından, bu konu hakkında yapılan araştırmalar sonucunda Slack programını keşfettik. Slack’e geçiş sürecindeki çalışmaları, insan kaynakları ve IT departmanımız en iyi şekilde planlayıp ilk adımları atmak için çalışmalara başladı.

akademi-atolye-insan-kaynaklari-ik

Akademi içerisindeki kişilere özel mail adresleri açtık. Maillerin düzenli ve ulaşımı-kullanımı kolay olması amacıyla isimlendirmeleri, kişinin adının ilk harfi ve soyadının tamamı ile yaptık.

Örneğin: mbilginer@industryolog.com – Murat Bilginer

Tüm bu işlemler sürerken İK ve IT departmanları Slack’i tanıma ve özelliklerini keşfetme sürecine girdi. Akademinin sistemsel yönetimi Slack ile yeniden şekillendi ve daha detaylı işlerin yapılması için uygun kanallar açıldı. Takım üyelerinin hesapları, ilgili Slack hesabımızda oluşturuldu ve yavaş yavaş sistemi Slack’e taşıdık. Bir süre alışma süreci yaşadık. Ancak yine o birliktelik ruhumuz ağır basarak çok uzun bir alışma süreci yaşamadık.

Hiçbir zaman eğlenceden, sohbetten ve tartışmaktan taviz vermedik. Slack içerisinde de tüm bunlar ve aktiviteler için uygun kanallar oluşturduk. Aynı anda bir kanalda ciddi iş planları yaparken, başka bir kanalda eğlencenin dibine vurduk, vuruyoruz.

akademi-atolye-slack

Slack Bizim İçin Ne Sağlıyor?

En başta iş bölümünde kolaylık sağlıyor. Akademi içinde tartışılacak konuların farklı kanalları var. ”Destek” kanalı ile yaşadığımız bir sorunu yazarken, “Tasarım” kanalında bir tasarımı tartışıp geliştirebiliyoruz. Aynı zamanda aklımıza bir fikir geldiğinde “Bir Fikrim Var” kanalında tartışma başlatıp üzerinde kafa yorabiliyoruz. Öğrendiğimiz şeyleri -her zaman paylaşma isteğimiz ile- “Bir şey Öğrendim” kanalında paylaşıp takım arkadaşlarımızın da bu bilgiye sahip olmasını sağlıyoruz. Hiç boş kalmayan bir kanalımız ise “Müzik” kanalı. Buraya isteyen herkes dinlediği veya dinletmek istediği müziğin linkini paylaşabiliyor. Hem de tarz gözetmeksizin.  Daha nice benzer kanal ile daha düzenli ve konu ile ilgili tartışmalar yaratabiliyoruz. Ve tüm bu kanallar herkese açık(public) olarak oluşturuluyor. Dilediğimiz kanala girip oradaki aktivitelere katılabiliyoruz. İlgimizi çeken konuların gruplarına girip kendimizi geliştirebiliyoruz. Tüm bunlar gelişimimiz ve motivasyonumuz için oldukça fazla katkı sağlıyor.

akademi-atolye-kisisel-gelisim

Sohbet gruplarında(kanallarda); kişileri etiketleme,  resim, müzik ve dosya paylaşımı, yazılımsal kod parçaları, linklerin ve dosyaların önizlenmesi, emoji kullanılması(ek olarak manuel emoji eklenmesi), önemli mesajların pinlenerek daha sonra kolayca ulaşılması, geçmiş paylaşım dosyalarına kolay ulaşılması ve nice özellik kullanılıyor.

Belli noktalara kadar ücretsiz hizmet sağlayan bu program, tercih sebeplerimizden bir diğeri.

Gelişimi yaratan, uygulayan, paylaşan ve paylaşmaktan mutluluk duyan bir takım olarak yolumuza devam ediyoruz.

Bir sonraki Akademi Atölye yazısında görüşmek dileğiyle.

Slack Programı

akademi-atolye-slack-2

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir