Industryolog Akademi

Akademi Atölye 1 – Kurumsal Hostinge Geçiş & Kriz Yönetimi

Her süreçte bir engel, bir iniş veya bir çıkış mutlaka vardır. Bizde Industryolog Akademi olarak bu süreçlerden geçtik ve geçmeye devam ediyoruz. Hiçbir zaman engellerden veya inişlerden korkmadık, korkmuyoruz. En kötü inişin bile bize bir şeyler kattığına inanıyoruz. “Bu durumda olmasaydık bunu bilemeyecektik” düşüncesiyle yaklaşıyoruz ve bu süreçte öğrendiklerimize dört elle sarılıyoruz. Her zaman inişlerin çıkışları da olduğunu bilip, gerekirse en baştan başlama güvenini kendimizde buluyoruz. Sanırım bizi günden güne ileriye taşıyan olgulardan biride bu.

Neden Buradayız? Bunları Neden Anlatıyoruz?

Ortalama 2 ay önce tarihler 11 Eylülü gösterirken yaşadığımız bir sorun vardı. Web sitemizin dosyalarını yanlışlıkla tamamen silmiştik. Hosting1 firmamızda, daha iyi hizmet verebilmek için yaptığımız paket yükseltmesi sonucunda ek bir ftp2 hesabına ihtiyaç duymuştuk.

Ftp hesabını, ulaşmak istediğimiz ana dizini(public_html) belirterek açtık. Bu işlemden bir süre sonra açtığımız ftp hesabına ihtiyaç duymadık ve sildik. Silme işlemi sırasında ftp hesabının ilgili dizininin silindiğini gördük. Tam bir facia oldu. Sitemizin tüm dosyaları silindi. Bu dosyalar içinde web sitemizin alt yapısı olan WordPress dosyalarımız ve sitemizin içerisindeki tüm resimler vardı. Hosting firmasının yazılımsal hatası olarak düşündüğümüz bu olayı, hosting firmamıza ilettik. Bu olay arife günü gerçekleştiğinden firma 5 gün boyunca – bayram dolayısıyla mesai başlangıcına kadar- yardım edemeyeceğini, böyle bir silinmenin mümkün olmadığını söyledi. Ayrıca 5 gün sonra loglara3 bakıp inceleyeceklerini bildirdiler. Dosyalarımızın yedeklerine ulaşmak istediğimizi söylediğimizde, taraflarınca dosyalara herhangi bir yedek almadıklarını söylediler. Koca 5 gün. Sitemiz kapalı kalmamalıydı, kalamazdı.

Ne Yaptık?

Veri tabanımızda herhangi bir veri kaybı olmadığına şükredip siteyi yeniden kurma kararı aldık. Hosting firmasının silinmesine dahi izin vermemesi gereken en önemli klasör(public_html) silinmişti. Tekrardan klasörü oluşturup içerisine WordPress’in temiz dosyalarını yükleyip siteden kurulum yapmaya başladık. Veri tabanımızı bağlarken sorun yaşamadık ancak yazı sayfalarımız ve diğer sayfalarımıza erişim sağlayamadık. Uzun bir araştırma sonucunda çözüme .htaccess4 dosyasındaki bir değişiklikle ulaştık.

Sayfalarımız ve yazılarımız açıldı ancak başka sorunlar devam ediyordu. Resimler silinmiş ve veri tabanında kayıtlı olan url’ler resimleri konumunda bulamayıp yazıların içeriğinde hatalı resim olarak gösteriyordu. Bu işlemden sonra 300 e yakın yazıya yeniden resimler bularak ekleme yaptık. Özel tasarımlarımız tamamen gitmişti. Bu resim ekleme işlemleri çok vakit alacağı için akademi içerisindeki herkes kendi yazılarını tek tek düzenleyerek yeni resimler ekledi.

Neler Öğrendik? Ne Kazandırdı?

Hostingimiz hakkında aldığımız bilgilere dayanarak otomatik bir yedekleme sistemimiz olmadığını gördük. Olası benzer durumlara karşı düzenli olarak veri tabanı ve site dosyalarımızı kendi bilgisayarlarımızda yedeklemeye başladık.

Sitenin kurulum sürecinde WordPress manuel kurulumunu öğrendik.

Yazılarımıza daha göze hitap eden ve içeriğe daha uygun resimler eklemeye özen gösterdik. Yazı başına düşen resim sayısını arttırdık. Resimler için gerekli olan SEO çalışmalarını özenle gerçekleştirmeye çalıştık.

Yapıların ve olayların işleyişini derinlemesine öğrenme fırsatı bulduk.

Bu süreçte ne kadar zorlansakda, karamsarlığa kapılmadık ve her şeyi gerekirse baştan yapabileceğimiz konusunda kendimizi motive ettik. Bizim için herhangi bir sorun, hiçbir şeyin sonu değildi.

Öğrendiklerini tecrübelere dayanarak anlatmayı hedeflemiş bir takım olarak bu şeffaflıkta yaşadığımız sorunları, bize kazanım sağlayan olayları “Akademi Atölye” yazı dizisi ile aktarmaya çalışacağız. Faydalı olması dileğiyle.

Hosting1: bir web sitesinde yayınlanmak istenen sayfaların, resimlerin veya dokümanların internet kullanıcıları tarafından erişebileceği bir bilgisayarda tutulmasıdır. Kaynak: Vikipedi

Ftp2: Ftp (File Transfer Protocol), dosya gönderme protokolü manası gelir. Bir bilgisayardan bir başka bilgisayar yada server arasında bağlantı kurma ve dosya paylaşım işlevi görür. Ftp kullanmak için, bir bilgisayarınız ve uzakta bulunan bir host’unuz olmalıdır. Kaynak: Tam Bilgi

Log3: Yapılan işlemlerin kayıt altına alınması.

.htaccess4: .htaccess dosyası (hypertext access file), klasörler düzeyinde sunucuda çeşitli ayalar ve uygulamalar yapan özelleştirilebilir dosyadır. WordPress gibi hazır sistemlerde sitenin vazgeçilmezlerindendir. Kaynak: Seo Hocası

Linkler ile ilgili hataya buradan ulaşabilirsiniz.

3 thoughts on “Akademi Atölye 1 – Kurumsal Hostinge Geçiş & Kriz Yönetimi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.